Ako zvoliť plavecké okuliare, s ktorými sa vám bude plávať jedna radosť?
Výber plaveckých okuliarov môže byť celkom oriešok, zvlášť pre tých, ktorí si ich nemôžu vyskúšať osobne. V našom sprievodcovi o plaveckých okuliaroch vám predstavíme základné typy okuliarov a prezradíme vám, pre koho sú vhodné. Po prečítaní si budete vedieť vybrať ideálny kúsok pre svoje plavecké tempa. Tak ideme na to!
Aká farba očníc je pre vás vhodná?
Prečo sa robia rôzne farby očníc a na čo je každá farba dobrá?
Rozdiely jednotlivých typov tesnenia, ich výhody a nevýhody.
Výber nosníka a jeho prednosti
Pozeráte sa na svet cez pár dioptrií?
Nevadí. Už dávno neplatí, že si ľudia s vadou zraku nemôžu užiť plávanie naplno, stačí si vybrať správne dioptrické plavecké okuliare.
Mlží se vám plavecké brýle?
Všetky kvalitnejšie okuliare sú dnes ošetrené ochranou proti UV žiareniu a antifogovou vrstvou, ktorá zabraňuje zahmlievaniu. Táto vrstva je od výrobcu nastriekaná z vnútornej časti očníc. Je to slabá neviditeľná vrstvička, ktorá je veľmi náchylná na dotyk či časté vyplachovanie chlórovú vodou. Všeobecne odporúčame, aby sa plavec dotýkal vnútornej vrstvy čo najmenej, najlepšie vôbec .
Pre dlhšiu životnosť antifogovej vrstvičky je dobré po plávaní okuliare vypláchnuť pod čistou tečúcou vodou a nechať voľne vyschnúť. Jedine takto antifogová vrstva vydrží dlhšie, nie však nekonečne.
Ak sa už okuliare zahmlieva, možno to riešiť antifogovým sprejom. Ten nastriekate do vnútornej strany očníc a necháte uschnúť. Nie pri každých okuliarov je tento efekt zaručený na 100%. Okuliare sú náchylné na mnoho vecí, ako napríklad je nadmerné potenie kože, PH pokožky, teplotu vody atď. To, že antifogový sprej funguje, zistíte iba tak, že ho sami vyskúšate.