Plavecká doska a plavecký piškót sú najuniverzálnejšie podporné pomôcky pre prvé tempa v bazéne. Plavcom pomáhajú udržať ideálnu polohu tela vo vode či zachovať správny smer plávania. Dosky sú navyše z penového materiálu a vďaka svojmu vztlaku nadnáša a slúži ako opora pre tých, ktorí sa plávať ešte len učia alebo majú z vody strach. Poďte sa pozrieť, aké sú druhy a ako zvoliť tú správnu dosku či piškót.
Plavecká doska pre dospelých je najuniverzálnejšiou a svetovo rozšírenou plaveckou pomôckou. Dosky pre dospelých sú všeobecne silné, tuhé a veľmi dobre plávajúce. Sú obdĺžnikového tvaru so zaoblenou prednou hranou a ľahko konkávnym dnom a môžu ich používať plavci všetkých úrovní na rozmanité plavecké cvičenia.
Ergonomické plavecké dosky sú vyrábané z mäkších penových materiálov, sú menších rozmerov a menej nadnášajú. Sú teda vhodné pre dlhšie plavecké tréningy, pretože sa mierne potopia pod vodu a plavec má paže a ramená v jednej rovine s telom, preto ramená toľko nezaťažujú. Tieto dosky bývajú často trojuholníkového tvaru a niektoré majú v spodnej časti otvory pre lepšie držanie, čo ich robí viac hydrodynamickými. Využitie nájdu u pokročilých plavcov alebo u tých, ktorí majú problémy s ramenami.
Detské plavecké dosky sú obdobou tých dospelých a slúžia na rovnaké účely. Sú však menších rozmerov, preto sa vodou pohybujú s menším odporom. Sú tiež tenšie, čo uľahčuje malým detským rukám ich uchopenie. Detské dosky navyše bývajú farebnejšie či s veselými obrázkami, aby pre deti boli skôr hračkami než výučbovými pomôckami.
Multifunkčné plavecké dosky spájajú klasické dosky a plavecké piškóty do jedného kusu, čo ocenia najmä tí, ktorí neradi chodia na bazén obesený ako vianočný stromček. Tieto dosky sú tiež z penových materiálov a dobre nadnášajú. Sú tvorené plochým stredom medzi dvoma hrubšími oblými panelmi. Dosku tak možno držať pred sebou, alebo si ju vložiť medzi nohy ako piškótu. Vďaka tomu je vhodná napríklad aj na cesty.
Plavecké piškóty sú špeciálne plavecké dosky, ktoré sa využívajú opačne, než dosky klasické. Dávajú sa totiž medzi nohy a plavec trénuje techniku paže. Vyrába sa tiež z penových materiálov s potrebným vztlakom. Piškót ponúka rôzny vztlak a veľkosť, nijako výrazne sa od seba však nelíšia.
Niektoré piškóty sú plne symetrické, niektoré majú jeden koniec užší ako druhý. To uľahčuje ich držanie medzi stehnami a dáva plavcom možnosť meniť odpor piškótu proti vode.
Hlavným kritériom výberu plaveckého piškótu je však jeho veľkosť. Pre ženy alebo juniorov je vhodné zvoliť piškót menšej veľkosti, zatiaľ čo muž so svalnatými nohami skôr zvolí piškót väčší, ktorý poskytne vyššiu vztlak a udrží tak nohy v ideálnej horizontálnej polohe.