Ako vybrať špunty do uší a štipec na nos

Plavky, čiapočka a okuliare. S touto trojkou sa vrháte do vody najčastejšie. A potom tu máme ešte ďalšie vychytávky pre efektívny a pestrý plavecký tréning, o ktorých pre vás píšeme. Dneska máme na meníčku špunty do uší a štipce na nos, drobné pomôcky, na ktoré sa často pýtate. Ak patríte medzi tých, čo chcú mať uši a nos v suchu, čítajte.

A začneme s špunty do uší - kedy pomôžu

 

Vedeli ste, že okrem tenisového lakťa vás môže potrápiť aj tzv. "Plavecké ucho"? Z úst doktorov počujeme skôr termín "zápal zvukovodu" a zatiaľ čo niektorým plavcom sa vyhýba oblúkom, iní návštevníci bazéna sa na vodu len pozrú a už ich svrbí ucho. Ak ste k zápalom náchylnejší, špunty do uší pomôžu udržať zvukovod v suchu. A to je pre elimináciu zápalu zásadný. Vedľa zdravotného hľadiska je tu tiež otázka komfortu - môže vám byť nepríjemný pocit "zavodneného ucha" už pri plávaní alebo špliechaní v uchu po tréningu. Tak ako tak radíme - nebojte sa špunty vyskúšať. To, že s nimi neplávajú vrcholoví borci neznamená, že je hanba ich vyskúšať a brať si ich na bazén.

 

Výstraha pre fanatikov potápania

 

Ak vás neustále láka ku dnu bazéna a radi sa potápate, je treba sa mať na pozore. Keď si nasadíte špunty do uší, prídete o možnosť efektívne vyrovnávať tlak, a to môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám. Preto by mali potápači nechávať klasické nepriepustné špunty doma. A ešte jedno upozornenie - pripravte sa na to, že špunty do ucha neprepustí nielen vodu, ale ani zvuk. Špunty do uší vám teda zaistí tempo odplávaniu v nádhernom pokoji a tichu, ale aj hluchotu voči poznámkam vášho trénera. pripúšťame ale že sem tam to môže byť aj tak trochu pozitívny efekt. ;-)

 

 

 

Ktoré vybrať

 

Hneď z kraja jedno upozornenie - nikdy do vody nepoužívajte "suchozemské" šupnty do uší určené do hlučného prostredia. Sú z penového materiálu, ktorý nasáva vodu, do bazéna sa preto vôbec nehodí. Vyberajte zo špeciálnych plaveckých špuntov, ktoré by mali spĺňať tieto kritériá:

  • Ľahké nasadzovanie
  • Komfortné usadenie v uchu
  • Spoľahlivá funkčnosť
  • Výraznejšia farba - alebo keď už špunt vypadne, mám šancu ho v bazéne nájsť

A tu je trojka našich favoritov, natiahnite inšpiráciu:

Speedo BioFuse Aquatic - spoľahlivé ergonomicky tvarované špunty do uší, ktoré odporúčame vyskúšať naozaj každému. Na väčšine ľudí skvele sedí a navyše cez ne pohodlne pretiahnete aj čiapočku. Náš najväčší obľúbenec v sortimente :-)

Speedo Ergo Earplug - ďalšie podarené špunty od Speeda, ktoré dobre sedia a fungujú tak, ako majú. Pokiaľ ale nosíte do bazéna čiapku, počítajte s tým, že ju nepretiahnite nižšie cez uši (špunty majú na svojich koncoch "stopka", ktorými sa zasúvajú a vyťahujú).

Mad Wave silikon - keď vám špunty stále nie a nie sedia v uchu, skúste tieto - sú zo silikonu a môžete si ich vytvarovať svojmu uchu na mieru.

Ideme ďalej - prečo zaobstarať škripec na nos?

 

Nos plný chlorovanej vody dokáže plávanie spoľahlivo znechutiť snáď úplne každému. vyšperkovaná technika plávaniu a dýchaniu je skvelý základ pe to, aby sa vám voda do nosa nedostala často. Aj tak sa ale môže hodiť mať klip na nos vo výbave, Už dávno neplatí, že štipce nosia len akvabeli.

 

  

 

Záchrana pre alergikov & viac zábavy pre hravé duše

 

Ak vás po plávaní pravidelne trápia nádchy a bolesti v krku, rozhodne navštívte lekára a opýtajte sa na alergiu na chlór. Mohla by to byť príčina vašich ťažkostí. A práve štipec na nos dokáže ľuďom alergickým na chlór pomôcť. Rovnako tak si ho obľúbia deti aj dospelí, ktroí si radi vo vode hrajú - kotúle, otočky, plávanie bruchom nahor pod hladinou ... fantázii sa medze nekladú a vďaka klipu na nose môžete rotovať vodou podľa ľubovôle. Niekedy po škripcami siahnú aj plavci, ktorí sa učia správnu techniku kotúľovej obrátky - najskôr pilujú samotnú techniku pohybu so štipcom, potom klip zložia a doladia správne načasovanie výdychu pri otočke.

 

  

 

Nasadený škripec logicky znamená, že nebudete môcť vydychovať vzduch nosom, čo je limitujúci pre výkon. Preto túto pomôcku pri kondičných závodných plavcov pravdepodobne neuvidíte. Niektorí ľudia majú tiež tendenciu so štipcom na nose zadržiavať dych - nevydychujú pri ponore ani svojimi ústami. Je to ale čisto o zvyku a aj tohto zlozvyku sa pri troche snahy a sústredenie zbavíte.

 

Správny výber? Hlavne komfort...

 

Čo nos, to originál, preto je vždy lepšie vyskúšať štipcov viac. Jeden skvelo sadne na malý pršáčik, druhý zase na rozmernejší čuchový detektor ;-) Tak ako tak je dôležité vybrať taký model, ktorý drží pevne, ale nie za cenu bolesti a otlakoviny.

 

  

 

U nás najviac "frčia" tieto kúsky:

 

Štipec na nos Speedo - speeďácký klip je vďaka silikonovým perinkám neuveriteľne pohodlný a na nose drží spoľahlivo. Vyrába sa v niekoľkých farbách vrátane číre, ktorá je veľmi nenápadná.

 

Arena Nose Clip - tento model od Areny má o niečo silnejší "stisk" , parádne drží a vyberie si milovníkov umiernených aj pestrých farieb.

 

Štipec na nos Speedo Competition - ak máte vyskúšaných už niekoľko štipcov a stále nenachádzate "tohto pravého", skúste tento model. Plastové nôžky sú spojené drôtikom, ktorý si vytvarujete presne podľa potreby.

 

A to je pre dnešok zo sveta štipcov a špuntov všetko. Ako to máte vy? Máte štipce a špunty vo svojej plaveckej výbave? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými plavcami tu v komentároch alebo napríklad na našom Facebooku.

 

Ďakujeme, priatelia, a športu zdar! Anča



Všetky kategórie