Ako zoznámiť Vaše dieťa s hlbokou vodou

Zoznámenie dieťaťa s hlbokou vodou je významným krokom v jeho vývoji a bezpečnosti pri plávaní. Tento proces môže byť pre dieťa aj rodiča náročný, ale s trpezlivosťou a správnym prístupom môže byť zároveň veľmi obohacujúci a zábavný. V tomto článku Vám prinášame užitočné rady a tipy, ako dieťa postupne a bezpečne zoznámiť s hlbokou vodou, aby sa cítilo sebaisto a pohodlne. Bez ohľadu na to, či ide o bazén, jazero alebo more, je dôležité dieťaťu poskytnúť pozitívnu skúsenosť a podporu, ktorá mu pomôže prekonať prípadné obavy a naučí ho základy bezpečného plávania.

Leto je o zábave, opaľovaní sa a celodennom kúpaní, a ak ste sa stali rodičmi, môžete si to všetko užívať so svojím potomkom. Nezáleží na tom, či ste v bazéne na záhrade, vo verejnom bazéne, pri rybníku alebo mori – vždy existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť, než svoje dieťa vezmete do vody, kde nedočiahne na dno.


Než sa ponoríme hlbšie do toho, ako plávať s Vašou ratolesťou, pozrime sa, čo budete potrebovať:

  1. Ochrana proti slnku je prvá položka na zozname a najdôležitejšia vec, ktorú by ste mali mať vždy so sebou. Nezáleží na tom, či je nebo trochu zatiahnuté, alebo slnko nie je príliš silné, bábätká majú veľmi citlivú pokožku a musíme ju dobre chrániť.
  2. Čiapočka alebo klobúčik – hodí sa čokoľvek, čo ochráni hlavičku pred slnkom. Každý, kto má batoľa, pozná ten boj s nasadzovaním klobúka znovu a znovu, preto je dobré vybrať taký, ktorý mu nebude nepríjemný a bude mu na hlavičke držať.
  3. Plavky pre dojčatá – nie je problém, ak Vaše dieťa nepoužíva žiadne plavky vo Vašom vlastnom bazéne, avšak ak sa kúpete kdekoľvek inde, bolo by dosť nepríjemné, keby Vaše dieťa vytvorilo niečo nechcené, viete, čo myslím ;)
  4. Plavecké nadnášajúce pomôcky – táto položka je voliteľná, ale ja ju určite odporúčam. Na výber je niekoľko možností – na ruky, na pás alebo na trup. Vždy však myslite na to, že ani v prípade, že také pomôcky používate, nemôžete nechať dieťa bez dozoru, a to ani na sekundu.
  5. Uterák – aj ak je vonku skutočne teplo, Vaše dieťa po vylezení z vody (v našom prípade s modrými perami) ocení príjemné zachumlanie sa do uteráka.
  6. Pitná voda a desiata – deti sú stále hladné a je lepšie, ak sa napijú aj inej vody než tej z rybníka.
 

Proces vstupu do vody má tri fázy:


Najprv priveďte dieťa k bazénu alebo do blízkosti otvorenej vody, kde sa môže dotýkať vody nohami a rukami, kým telo má stále suché.


Potom s ním vstúpte do plytkej vody. V tejto fáze sa Vaše dieťa môže cítiť nepríjemne, preto mu prineste niektorú z jeho obľúbených hračiek do vody, posaďte sa s ním do vody, začnite plácať rukami alebo kopať nohami do vody, dieťa začne napodobovať Vaše pohyby a bude to pre neho zábava. Až sa Vaše dieťa začne cítiť dostatočne pohodlne, je čas pokročiť ďalej.

Poslednou fázou je hlboká voda, čiže hĺbka, v ktorej sa nemôže dotknúť dna nohami. Pre väčšinu detí je táto časť pobytu vo vode najnepríjemnejšia. Dieťa Vás chytí okolo krku a nebude Vás chcieť pustiť, tento proces trvá niektorým deťom niekoľko minút a niektorým deťom niekoľko mesiacov. Niekedy bude Vaše dieťa šťastné a vzrušené, inokedy sa bude cítiť nepríjemne. Buďte trpezliví! Je dôležité, aby Vaše dieťa malo pocit, že ste s ním a že ho nepustíte, ak sa Vás bude chcieť držať. Môže pomôcť, ak si zaspievate obľúbenú pesničku, alebo ak vezmete do vody obľúbené hračky.
Len čo sa dieťa začne cítiť komfortne, môžete ho vziať okolo hrude a dať pred neho hračky tak, aby ich malo na dosah. Ak drží rukami plaveckú dosku, môžete simulovať kopanie nohami, to deti milujú. Po nejakom čase začnú špliechať rukami a nohami, teda plávať “psíka”, a to je prvý krok ku skutočnému plávaniu.

Nakoniec si ešte uvedomte, že ide o dlhodobý proces, pre niektoré detičky bude pobyt vo vode tá najprirodzenejšia vec, ale pre väčšinu detí to nebude také jednoduché. V každom prípade, plávanie by malo prebiehať vždy hravou cestou – nielen pre dieťa, ale aj pre Vás. Pristupujte k tejto aktivite rovnako, ako keď sa s dieťaťom hráte na suchu.



Všetky kategórie