"Akvabely sú veľmi náročný šport, ľudia si to ani nevedia predstaviť," hovorí trénerka Katarína z klubu SK Neptún Praha.

Synchronizované plávanie je známe skôr pod pojmom akvabely a jedná sa o kombináciu plávanie, gymnastiky a tanca. Výsledkom je umelecké dielo v bazéne, ktoré v sebe skrýva nielen ladnosť, ale aj drinu a náročné tréningy. Aby sme vám tento šport predstavili, zúčastnili sme sa ranného tréningu tímu SK Neptún Praha a porozprávali sa s trénerkou Katarínou :-)

Vstávanie o siedmej je celkom fuška, ako často máte vlastne tréningy?

Staršie žiačky, teda dievčatá vo veku 13 - 15 rokov, majú tréningy v pondelok, v stredu, v piatok, dva v sobotu (ráno a večer) a k tomu vo štvrtok ráno pred školou. Mladšie dievčatká začínajú s jedným tréningom týždenne.

Ako také tréningy prebiehajú?

Vždy začíname zahriatím a rozcvičkou, vo vode približne pol hodiny plávame a ďalšiu hodinu a pol sa venujeme nácviku správnej techniky, polôh, povinných figúr a zostáv. Tréning trvá priemerne 2-4 hodiny, k plávaniu potom pridávame aj tréning na suchu. Tie obsahujú beh, kondičnú prípravu, posilňovanie, flexibilitu, akrobaciu alebo baletnú prípravu.

 

Dievčatá teda musia vedieť dobre plávať?

Samozrejme, je to základ fyzickej kondície. Plávanie zaberie značnú časť tréningu, tréning vo štvrtok ráno je dokonca čisto plavecký. Keď dievčatá s týmto športom začínajú, tak zo začiatku vlastne len plávu, pretože to musia vedieť perfektne na to, aby sa mohli posunúť ďalej. Niekto potom býva aj smutný, že hneď nerobíme tie krásne veci, ktoré poznajú ľudia z televízie :)

 

 
 

A v akom veku tak začínajú?

Do prípravky naberáme dievčatká od 6 rokov. To je vek, kedy už sa o seba vie postarať a zároveň sa veľmi rýchlo učí. Výhodou je, že sú dievčatá v tomto veku malé a ľahké, všetko im ide teda ľahšie.

 

Koľko je akvabel v jednom tíme?

V tíme pre zostavu sú vždy 8 pretekárok plus 2 náhradníčok. Z tohto základu sa potom vyberajú tie najlepšie pre dua a sóla.

 

Ako prebiehajú preteky, je viac disciplín?

Mladšie dievčatká pretekajú len v tímovej zostave, tie staršie majú aj sólo a duo. Okrem zostavy súťaží potom každá pretekárka sama za seba v povinných figúrach. Tie sú dve záväzné a dve losované. Je tiež predpísané, že pretekárky musia mať čierne plavky a bielu čiapku, a na rozdiel od zostavy môžu mať okuliare. Body, ktoré získa každá samostatne, sa potom započítavajú do celkového hodnotenia tímu.

 

Načali sme otázku hodnotenia. Ako sa hodnotia akvabely?

Voľná ​​zostava nemá okrem časového limitu žiadne pravidlá. Získavajú sa potom tri sady známok. Prvá je za prevedenie, teda techniku ​​pohybov. Hodnotí sa napríklad, či z vody pozerá z vody taká časť nohy, aká má, ale aj synchronizácia báb navzájom a s hudbou. Druhá známka je za umelecký dojem, kde sa hodnotí nielen choreografie, ale tiež napríklad výrazy pretekárok. Učíme preto dievčatá, že sa majú usmievať, ale aj mračiť - záleží na hudbe :-) Posledná známka je za obtiažnosť, kedy sa sleduje, ako zostava obsahovala prvky. Počas zostavy by mal tím oboplávať celý bazén a nikto sa nesmie dotknúť kraja ani dna.

 

 

 

Zostava sa vykonáva s hudobným sprievodom, dievčatá teda musia mať nejaký cit pre rytmus? A počujú hudbu pod vodou?

Určite by mali rytmus počuť. Keď nie, musia sa naučiť kopírovať pohyby od ostatných. Všetky zostavy máme napočítaných na 8 dôb a máme tréningy v telocvični, kde sa nacvičujú len choreografie. Pri tréningu potom púšťame dievčatám nahrávky, do ktorých je priamo nahovorené naše počítanie. Aby počuli hudbu pod vodou, používame podvodný reproduktor. Problém je, keď vypadne zrovna pri pretekoch, ale aj také krížovky by mali vedieť zvládnuť.

 

Čo je podľa teba na tomto športe najťažšie?

Najťažšie je podľa mňa skoordinovať všetko dohromady :-) Všetky pohyby nad vodou by mali vyzerať pekne a ladiť s pohybmi pod vodou, zároveň dievčatá musia cítiť os tela a mať ruky tam, kde majú byť. Plus je potreba to mať súčasne všetko dobre zrovnané v hlave a v neposlednom rade vydržať, aj keď je to niekedy náročné ako psychicky, tak aj fyzicky.

 
 

Zaujímalo by ma, ako je to s tou výdržou? Ako dlho treba musia dievčatá vydržať pod vodou bez dýchania?

My to nepočítame na sekundy, ale na metre. Je totiž úplne niečo iné, keď človek zadrží dych doma vo vani než keď sa pri tom pohybuje s vysokou tepovkou. Naše dievčatá uplávu na jeden nádych 50 metrov, čo je potrebná dĺžka bazéna v Podolí. To im trvá okolo minúty. Keby mali zadržať dych s hlavou strčenú v lavóre, bolo by to tak o pol až minútu viac. Na vrcholných súťažiach, ako je olympiáda, trvajú úseky pod vodou okolo 20 sekúnd.

 

Znie to ako fuška, naozaj to všetky zvládajú?

Jojo, chce to len tréning :-) Navyše každá členka musí pravidelne chodiť k nášmu športovému lekárovi, kde prejde rôznymi testami. Pri jednom z nich dostane práve štipec na nos a skúša, ako dlho vydrží pod vodou. Tieto testy sú nutnosťou pre to, aby mohli pretekať.

 

 

Samozrejme sa musím opýtať, ako je to s plavkami a celkovou vizážou pretekárok?

Plavky si nechávame šiť a samy si ich navrhujeme. Dôležité je, aby boli farebné, aby dievčatá boli vo vode vidieť. Väčšinou si ich potom samy pošívajú flitrami. Inak plavky musia byť jednodielne a zakrývať intímne miesta a pupok. Zároveň nesmie byť vidieť tetovanie, ktoré, ak je nezakryjú plavky, prelepujú telovú lepenkou. A tiež nie sú povolené šperky a plavecké okuliare. Aby dievčatám napadali vlasy do očí, dávame im na ne obyčajnú želatínu na vaječnú tlačenku. Vo vode sa nerozpustí a krásne drží. Len si dievčatá ešte aj na ďalší týždeň vyberajú želé z vlasov :-)

 

 

Túto otázku asi počuješ často - ako je to s mužskou kategóriou? :-)

No moc chlapov v tomto športe nie je :-) V Českej republike pôsobia Krasoplavci, ktorí to robia skôr z recesie, ale majú skvelý ohlas. My chlapcov určite berieme. V Česku už máme zopár mladších odvážnych, ktorí sú navyše moc šikovní. A naviac - kto by nechcel mať okolo seba samé dievčatá?

 

Otázka na záver. Ty si sama dlho pretekala a teraz venuješ trénovaniu veľa času. Aké sú reakcie ľudí, keď sa im zmieniš o svojom koníčku?

Dnes už je to lepšie ako predtým, kedy si každý myslel, že sa jedná o jednoduché tancovanie vo vode. Dnes už ten šport ľudia poznajú trochu viac a zaujímajú sa o to, čo všetko obnáša. Keď im to budem vysvetlím, tak uznávajú, že to rozhodne nie je žiadna sranda. A navyše je vždy prekvapí, keď poviem, že to všetko robíme zadarmo :-).

 
Díky a sportu zdar! 
 
Ája ze Sportex party
 


Všetky kategórie