Spomínate na dobu, kedy vás ako malého špunta rodičia posadili do nafukovacieho kruhu a ešte vám nasadili rukávky? Vtedy ste sa učili plávať a plavecké pomôcky vám boli záchranou proti istému utopeniu :-) Pavecké pomôcky sú užitočné aj v dospelosti - už je nepotrebujete ako záchranu, ale pomôžu vám vypilovať plaveckú techniku a spestrí tréning. Mrknite, aká je ich ponuka, a na čo sú vlastne dobré.
Plavecké pomôcky slúžia na zdokonalenie plaveckých zručností a zároveň ako rozptýlenie pred monotónnym plaveckým tréningom. Pomôcky môžu byť využiteľné pre rozvoj všetkých častí tela a to ako vo vode, tak aj pre suchý tréning.
Pomôcky z penových materiálov slúžia predovšetkým ako opora, pretože vďaka svojmu materiálu majú vztlak a plávajú na hladine. Využívajú sa tiež na fixáciu jednej časti tela, aby ste lepšie posilnili tú druhú či si ešte viac zlepšili techniku.
Plavecké dosky sú preto vhodné k nácviku kraulového, prsiarskeho, motýlového aj posunkového kopu, pretože držaním dosky v rukách zafixujete hornú časť tela a sústredíte sa len na nohy. Dosky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach i tvaroch.
Plavecké piškóty, osmičky, pull BUOY slúži naopak k fixácii spodnej časti tela, kedy si doštičku vložíte medzi stehná alebo medzi členky. Piškót navyše vďaka svojmu vztlaku pomáha udržať telo plavca v ideálnej horizontálnej polohe. Využiť ho môžete pre nácvik všetkých plaveckých spôsobov.
Ďalšie pomôcky sú tie, ktoré vám pomôžu viac posilniť trénované časti tela, pretože kladú väčší odpor voči vode. Na druhej strane pomáhajú začiatočníkom, ktorých tempa ešte nemajú potrebnú dynamiku, pretože urýchľujú pohyb vo vode. Do tejto skupiny radíme plavecké plutvy a packy.
Plavecké packy slúžia predovšetkým k posilňovaniu rúk, spestrenie dlhých plaveckých tréningov, ale aj pre uvedomenie si odporu vody. Plavecké packy sa používajú pre všetky plavecké spôsoby.
Plavecké plutvy pomáhajú k posilňovaniu nôh a núti plavcov uvedomovať si dôležitosť práce nôh a začiatočníkom pomáhajú k udržiavaniu polohy či rýchlosti plávania. Sú kratšie ako plutvy na potápanie a špeciálnym druhom sú monoplutvy vhodné pre motýľový kop.
Výbornou plaveckú pomôckou je tiež šnorchel. Šnorchle na plávanie sú čelné, nenosí sa teda na strane hlavy ako tie na potápanie. Vďaka šnorchlu sa plavec nemusí sústrediť na správne nadychovanie, ani nesutále zastavovať, keď mu vnikne voda do úst :-). Sústredí sa len na správnu techniku.
Na trhu je však celá rada plaveckých pomôcok, ak by vám tréning s tými klasickými už tiež pripadal monotónna či nenáročná. Pozrite sa napríklad na tieto vychytávky od Finis.
Špeciálne odnoží sú plavecké pomôcky pre deti. Väčšinou fungujú rovnako ako tie dospelé, len sú menšie a s detským dizajnom. To sú hlavne detské doštičky a piškóty. Niektoré pomôcky sú však určené naozaj priamo a len pre deti :-)
Plavecké pásy pre deti sú ideálnou pomôckou pre prvé tempa, pretože je z penového materiálu a skvele nadnáša. Zapne sa okolo tela, nikde sa nepletie a umožňuje voľný pohyb rúk. Dá sa dobre povoľovať či uťahovať vďaka pracke a vyrába sa vo viacerých veľkostiach podľa veku.
Skvelou pomôckou sú detské vestičky. Vestička dokonale objíme detské telo a vďaka svojmu vztlaku nadnáša, ale pritom nikde neprekáža a poskytuje maximálnu slobodu pohybu.
Veľmi známou pomôckou sú detské rukávniky, ktoré dieťa ľahko nadnáša a dávajú mu tak potrebnú oporu pre prvú tempa vo vode. Vhodné sú ako na plávanie, tak na letné hrátky pri vode.